A "ZENE TEMPLOMAI" BUDAPESTEN

A felújított Operaház, Eiffel Műhelyház és a díjnyertes új épület a Zene Háza

Tervezett program:

Indulás Balatonfüredről 05,45 órakor az Arácsi Aldi parkolójából, Veszprémből az OMV kúttól 06,15-kor, csatlakozási lehetőség Sólyi elágazó, Öskü, Várpalota Székesfehérvár útvonalon.

Utazás egy technikai pihenővel. Budapesten először az Operaházat tekintjük meg vezetett épületlátogatás keretében.

Az OPERA társulata a 2016/17-es évad végén búcsúzott el az épülettől, a kivitelezés pedig a következő évben kezdődött meg úgynevezett design & build konstrukcióban, ahol a tervezés és a munkálatok ütemezése egymásra épülve, párhuzamosan halad. A bezárást megelőző és az azt követő feltárások, valamint a tervezőiroda és a restaurátorok által végzett kutatások alapján 2018 végére Magyarország Kormánya felülbírálva korábbi döntését az Operaház teljes körű, történeti rekonstrukciója mellett foglalt állást. A 2022. március 10-ig tartó beruházás keretében megújult az Operaház teljes homlokzata, azok díszítése és a főhomlokzat és tető díszkivilágítása, valamint a tető borítása. A műemléki közönségforgalmi terekben elvégzett restaurátori munkálatok során a tervezők a restaurátori feltárások, archív dokumentumok és saját elképzeléseik alapján igyekeztek helyreállítani a homlokzat és a belső terek eredeti színeit és anyagait. Mindemellett megújult a belső terek világítása is, így a falikarok és a nézőtéri nagy-csillár lámpatestjei is eredeti formájukat kapták vissza. Új, kétszintes csillárokat kapott a főlépcsőház. A színházterem megnövelt függönykamrájába új, díszes függönyt helyeztek el, míg az OPERA szcenikai műhelyei a vasfüggönyre egy, a megnyitás idejéből származó, meg nem valósult vázlat alapján bronzhatású borítást készítettek. Szintén a szcenikai műhely készítette el az ún. bádogfüggönyt, ami a valóságban rétegelt lemez elem, és a korábbi bársony előfüggönnyel szemben nem nyeli el a hangot. A korábban kibővített nézőtéri zsöllyét az 1912-ben betoldott két sor kivételével visszaállították eredeti méretére, ezáltal újra rekonstruálni lehetett annak korábbi dőlésszögét. A zsöllye alépítménye ismét favázas lett, az itt található, a szellőztetésben kulcsszerepet játszó nyomótér és a zenekari árok közt pedig olyan átjárást alakítottak ki a hangnak, ami a szándékok szerint javítja majd a nézőtér akusztikai élményét. Ugyancsak ezt a célt szolgálja, hogy Ybl tervei közt fennmaradt, korábban meg nem valósult elképzelés szerint egy tömbbe, patkóformába rendezve alakították ki a földszinti széksorokat, így a páholyok oldalfalának borításai is jobban visszaverik majd a hangot. Emellett a földszinti páholysorokat elválasztó falemezeket áttetsző nádfonatos térelválasztás váltotta fel, szintén az akusztikai fejlesztések jegyében.A csökkentett méretű nézőtéren szélesebb sortávban, nagyobb, komfortosabb székek szolgálják a nézők kényelmét. A nézőtér befogadóképessége a korábbi 1200 főről 1000 főre csökkent. A karzaton a diákok számára állóhelyeket alakítottak ki, a látásérülteket ugyanitt audionarráció segíti és a hallássérültek számára pedig indukciós hurok került beépítésre a zsöllye egyik széksorában. Szintén az akadálymentesítés jegyében az épület Dalszínház és Hajós utcai karzatlépcsőházába közönségforgalmi lifteket építettek be, emellett a karzatlépcsőház szintezését összehangolták és egybenyitották a zsöllyével és az emeleti páholysorokkal.

 

Ezután az Operaház új játszó- és háttérmunkahelyéhez az Eiffel Műhelyházhoz megyünk, melyet szintén épületvezetés keretében tekintünk meg.

1884–86-ban épült fel a magyar vasúttörténet európai viszonylatban is párját ritkító legnagyobb csarnokrendszere, az Északi Járműjavító, amely több éven át tartó átalakítást és felújítást követően 2020-tól a Magyar Állami Operaház új logisztikai és művészeti központjának ad otthont.Az Opera több mint 135 éves történetében sohasem volt az Eiffel Műhelyház megnyitásához fogható volumenű fejlesztés. Hosszú időnek kell azonban eltelnie még, mire a színház dolgozói helyiségről helyiségre birtokba vehetik a hatalmas komplexumot. Ebben segítségükre – és a közönség segítségére – lesz, hogy a legfontosabb tereket és termeket régi operaházi nagyságokról nevezzük el.

A kora délutáni órákban a Városligetbe érkezünk, ahol a főváros egyik új, egészen egyedi formájú épületét, a Zene Házát tekintjük meg. Itt lehetőségünk lesz a Hangdóm és az Állandó Zene- és Hangszertörténeti Kiállítás megtekintésére egyénileg.

 

2019 decemberében a Sou Fujimoto tervezte épület, először „Európa legjobb középülete” lett a Magyar Zene Háza, majd „A legjobb nemzetközi középület” díját is elnyerte az egyik legrangosabb nemzetközi ingatlanszakmai versenyen, az International Property Awards-on. 

A Magyar Zene Háza hármas osztatú, mind az épületet, mind az intézményi felépítést tekintve. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállítótér kap helyet több mint 2000 négyzetméteren. A park szintjén kialakított két belső terem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz és az oktatáshoz kínál könyvtárat és klubot elsősorban a populáris zene világából, illetve a zenepedagógiai termekben foglalkozásokkal viszi közelebb a fiatalokat a zenéhez.

A Zene Háza kiállításának megtekintése után hazautazás pihenő nélkül, várható érkezés 20.30 óra körül.


Időpont: jelenleg nincs aktuális időpontunk

Utazás: autóbusszal

Indulás: Balatonfüred

Felszállási lehetőségek: Veszprém, Sólyi elágazó, Öskü, Várpalota, Székesfehérvár

Részvételi díj: 

A részvételi díj tartalmazza az utazás költségét, a csoportvezetés díját, a belépőt az Operaház és az Eiffel Műhelyház vezetett túráira.

Külön fizetendő jelentkezéskor:
- Zene Háza Hangdóm belépő (fakultatív) 500Ft / felnőtt, nyugdíjas, diák
- Zene Háza Állandó Kiállítás belépő (fakultatív): 2 500 Ft / felnőtt; 1 400 Ft / nyugdíjas,diák

 

Utazását SZÉP-kártyával is fizetheti.

A "ZENE TEMPLOMAI" BUDAPESTEN A "ZENE TEMPLOMAI" BUDAPESTEN A "ZENE TEMPLOMAI" BUDAPESTEN A "ZENE TEMPLOMAI" BUDAPESTEN A "ZENE TEMPLOMAI" BUDAPESTEN A "ZENE TEMPLOMAI" BUDAPESTEN